Rybársky slovník

Sumec

lazy

Sumec západný alebo inak sumec obyčajný, sumec veľký je najväčšou rybou z čeľade sumcovitých.

Opis sumca

Sumec sa vyznačuje širokou a nízkou hlavou na hornej strane s očami, z ktorej sa nenápadne prelína do pretiahnutého tela. Telo sumca je pokryté slizkou kožou bez šupín. Z bokov úst sumcovi strčia 2 veľké dlhé fúzy a zo spodu čeľuste 4 kratšie. Fúzy sumcom slúžia ako chemoreceptory a majú v nich ukryté chuťové bunky, ktoré im vynahrádzajú veľmi slabý zrak. Sfarbenie tela sumcov je zelené až modrosivé, na chrbte tmavé a na bokoch zvykne mať výrazné mramorovanie. Ako výnimku tvoria aj ojedinelý albíni, ktorý sú biely až žltý. Sumec na slovensku a česku dorastá maximálne 3 metre a váži do 100kg.

mceclip0 8

Výskyt sumcov

Pre sumce sú ideálne stojaté vody alebo mierne prúdivé veľké rieky. Sumce milujú bahnité dno, alebo dno zarastené bujnou vegetáciou či róznymi prekážkami ako sú korene stromov, konáre a podobne.

Potrava sumca

Sumec sa živí rôznou potravou, z útleho veku planktónom a hmyzom a postupom času začína konzumovať menšie ryby. V dospelosti sú jeho obľúbenou potravou najme kapre, liene dokonca vodné vtáctvo.

Lov sumca

Ako sme už vyššie spomínali, sumec sa živí takmer všetkým, preto volíme nástrahu podľa veľkosti želaného úlovku. Ideálnymi nástrahami sú väčšie gumy, hŕkajúce woblery, rotačky, či hladinové nástrahy.

Woblery na sumca

Gumené nástrahy na sumca

Pridaj komentár